Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 18.01.2011 19:19:05 

Besy a Ervín

Westernové oblečenie
Westernové oblečenie...

Jedna z mnoha vecí,ktorá každého diváka na westernových pretekoch  upúta, je oblečenie.Pre všetky disciplíny platí čistý a dobre sediaci westernvý odev.

Westernový štýl má vo svete viac ako dvestoročnú tradíciu. S pravidla slúžil ako pracovný odev pre pastierov dobytka a roľníkov a ako každodenné oblečenie na Divokom západe. Časti odevov ( westernové čižmy, westernový klobúk, kožené nohavice, kožená vesta atď.) sa po čase tak vyformovali, aby ich majitelia vedeli čo najpohodlnejsie vykonávať svoju prácu. Farmárske nohavice dobre znášali krčenie počas ťažkej fyzickej práce. Klobúky neslúžili iba proti chladu a proti dažďu, ale svojich majiteľov chránili aj pred slnkom.

Základné oblečenie tvoria džínsové nohavice s dvojitým švom na vonkajšej strane, kovbojské kozačky a westernový klobúk. Nohavice nesmú mať dvojitý šev na vnútornej strane, aby sa jazdec behom jazdy neodrel. Pre disciplíny ,,na ohlávke" (halterclas) nosia ženy elegantný kabátik a špeciálne nohavice. Pri týchto disciplínach sa nenosia ostruhy. Behom vätšiny drezúrnych disciplín nosia ženy priliehavé oblečenie, napríklad bodystocking. Muži nosia behom halterclas krátky kabátik s kravatou a pri drezúrnych disciplínach košelu s dlhým rukávom, džíny, kovbojské kozačky a westernový klobúk. Pre disciplínu zvanú hunter under saddle je predpísaný anglický lovecký kostým. Behom disciplín cutting a working cowhorse nosia ženy i muži vätšinou chapsy.

 Westernový klobúk

Bez tohoto klobúku si westernové jazdenie neviem snáď ani predstaviť. Existujú mnohé druhy klobúkov či už z pravej kože, brúsenej alebo umelej, dámske, pánske, detské, zo šnúrkou aj bez nej.Klobúk by mal mať dobrý tvar a mal by dobre vyzerať a sedieť na hlave jazdca. Klobúky sa líšia kvalitoupodla tvrdosti. Kožené klobúky sa používajú do prírody.Na leto najoblubenejšie slamene klobúky. Na klasických klobúkoch je faraba čierna a hnedá, ale v poslednej dore ich dohánaaj slonia kosť, béžová, antracitová a sivá. Na preteky je vhodný kolobúk stetsen.


  
 Košeľe, vesty a bundy

Košeľa patrí medzi základnú  súčast oblečenia.Musí byť s dlhými rukávmi, ktoré siahajú až k zápästí alebo ho zakrývajú.Košeľa môže byt jednofarebná alebo so vzorom, väčšinou však jazdec volí jej farbu k sedlovej podložke (navajo, showpad), či k chráničom koňa.Trendom poslednej doby sú jednofarebné košeľe alebo košeľe s jemnými vzormi.Stále su oblubené aj pruhy , kocky či károvanie.

 

Rifle

Sú Bud´ klasické modré, alebo klasické (čierné,bežové,...)Njaviac žiadaný strih je cowboy alebo slim fit. Rifle na western bývajú dlhšie, aby prekrili kotníky. Celkovo sú priliehavé , na lýtka mierne rozšírené, aby sa dali pretiahnut cez čižmy.

 

Chapsy


Sú kožené Chrániče nôh jazdca. Oblieajú sa na rifle a bývajú väčšinou o niečo dlhšie než nohavice. Chapsy patria medzi nepovinú vybavu. Chapsy sa vyrabajú z pravej alebo umelej kože, ale najmodernejšie sú zo syntetických materialov.Rozlišujeme Schowring Chaps a Ranehwork Chaps.Showring chaps sa zapinajú zipsom po celej dĺške a majú na bokoch strapce.
 

Ranchwork chaps sa použivajú pre prácu na ranči.Sú širšie, na vonkajšej stranenemavajú ozdobené strapce a zapinajú sa na zajdnej strane niekoľkými remienkami.
 

Westernové čižmy (kozačky)

Westernové čižmy sa vyrábali z najsilnejšej kože.Na čižmách sa preto vytvoril špicatý nos, aby sa noha ľahšie vsunula do strmeňov. Plochá päta zas uľachčila chodenie na kamenisto piesočnatej púšti. Musia byť nad kotníkmi. Kožené s pevnou podrážkou a nížším podpätkom.Čižmy môžu byť tiež kotníkové šnurovanie.Obľubenímy farbami sú: Hnedá, Pisková, Tmavo a Olivovo Zelená, Čierna, Biela,...Koža býva tmavá a lesklá. V sedle sú dnes uprednostnované čižmy s guľatou špičkou.

   

Opasok

Najoblubenejšie sú opasky so striebornými prackami ovalných tvarov, pripomýnajú víťazné buckles.Vačšinou su tieto pracky doplnené siluetou koňa alebo jeho hlavy a môžu mať aj nejaký nápis.Prakticky sú z kovu-zlaté alebo strieborné farby. Opasok môže byť zdobený končom.Oblubené farby sú odtiene hnedej a čiernej.

 


Rukavice

Väčšinou bývajú zladené s farbou klobúku, košele či nohavíc.Bývajú z jemnej kože alebo zo syntetických materiálov. musia padnúť na ruky a byť zakončené nad zápästím.
 

Bolo

Je to vlastne tzv. kravata.Je vyrobená zo zapletanej kože, ktorú spojuje niektorá z osôb-končo, kovový oval s motívom koní či kovbojov.


Končo

Ozdobný pliešok kruhovitého tvaru.Môže byť vyrobený z pravého striebra alebo môže byť len postriebrený. Uprostred náhrdelníka väčšinou bývajú otvory na upevnenie ku koženým doplnkom.
 

Ostrohy

Patria vo westerne medzi nepovinnú výbavu.Všeobecne platí že čím väčší priemer ozubeného kolieska, tím miernejšia ostroha je. Dĺžkou ostrohy (tŕňa)si jazdci volia podla postavy-vysoké postavy si volia tŕň dlhší a zahnutý, menšie postavy a mládež si volia sa strieborné alebo čierne, ale tiež kombinované z viacerých materiálov. Na čižme sa ostrohy upevňujú pomocou vykrojeného koženého remienka, ktorý môže byť zdobený.
 TOPlist