Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 18.01.2011 19:19:05 

Besy a Ervín

Výstroj pre Westernové jazdenie
Výstroj pre Westernové jazdenie...
Medzi európskym a westernovým jazdením a výstrojom je niekoľko dôležitých rozdielov.Westernové sedlo má vysokú prednú a zadnú časť a uzda má zahnuté zubadlo alebo ho vôbec nemá.Aj liace sú iné a obyčajne sa držia voľnejšie.

HEADSTALL

Headstall je jazdecká ohlávka (uzdečka), ktorá drží zubadlo v papuli koňa.Pre westernové jazdenie sa použivajú dva typy týchto uzdečiek:Brawband Headstal a One-ear Headstall (Split-ear Headstall)Napadné na týchto uzdečkách je že nemajú natilník.

Časti uzdečky


OŤAŽE-REIN

Oťaže sa skladajú z dvoch voľných častí.
 
 

SNAFFLE

Americké slovo pre jednoduché krúžkové zubadlo je SNAFFLE. Zubadal pre western bývajú tenšie než angické zubadlá a vyrabajú sa zo SWET IRAN, tj, z druhu železa, ktoré rýchlo rezne. Koňom chuť hrdze je väčšinou príjemn=.Krúžky zubadla môžu byt gulaté, tzv. O-RING SNAFFLE, alebo vo tvaru D. tzv. D-RING SNAFFLE.


PAKOVÉ ZUBADLO

Pákové zubadlo má po obidvoch stranách hybadlá. Pákovým zubadlom sa dá jemnejšie a lepšie pôsobiť na papulu koňa. Jazdec však musí mat citliv ruku, inak môže koni naopak spôsobiť veľkú bolesť.


BOSAL

Bosal je jazdecká ohlávka, ktorá nemá  zubadlo a pôsobí tlakom na nosní a čelustné kosti koňa.BOSAL sa používa najčastejšie pri štvoročných koňoch. Štvoročné kone meňia mliečny chup a pôsobenie zubadla na citlivom dasne by mohlo viesť k odporu koňa pri práci, čo má nedobrý vplyv na jeho celkový výcvik, Preto sa bosal používa hlavne tomto období. K bosalu je vždy pripevnený leadrope, ktorý sa behom jazdy pripevnuje slučkou okolo hrušky sedla.
  

LEADROPE

Leadrope je lano slúžiace ako vodítko(vôcka) pre vedenie koňa "NA RUKE".Skladá sa z koženého ramena a retiazky.

PAD- WESTERNOVÁ DEČKA

Pod westernové sedlo sa ukladá sedlová dečka - pad.Pretože westernové sedlo nemá žiadne sedlové vankúše, musí táto sedlová dečka zabrániť otlakom od sedla.

 

WESTERNOVÉ SEDLO

Pri popise westernoveho sedla americká terminologia. Pre niektoré časti neexistuje vhodný preklad a naviac sa v danom prostredí používajú väčšinou pôvodné termíny. Preto je dôležité ich dobre poznať.Westernových sediel je nikoľko druhov podľa toho,pre akú činnosť sa používajú.

 

Cuttingové sedlo- je typické plochým sedením a vysokou hruškou.Reiningove sedlo- je určené na reining. Je to naozajsné sedlo pre show a prácu na ranči. Sedlo je ručne vyrobené a zdobené striebornými plieškami.Má silnejšiu hrušku , je ťahšie a robusnejšie než iné sedlá.

Ropingové sedlo-Ropingové sedlo sa používa pre skutočnú prácu na ranči. Má silnejšiu hrušku, je ťažšie a robustnejšie ako iné sedlá.
 

STRMENE

Strmene musia byť dostatočne veľké pre jazdeckú topánku. Musia byť tiež dostatočne ťažké. Ťažší strmeň sa tak rýchlo nerozhýbe, a tak je pre jazdca ľahšie také strmene špičkou topánky opäť nájsť, pokiaľ mu počas jazdy vypadnú nohy zo strmeňov. Existujú dva druhy strmeňov: oxbou a flat-bottom.

Oxbou:Tento typ strmeňov sa používa pri práci s dobytkom. Do strmeňov sa chodilo zasúva až po podpätok.

Flat-Bottom: Strmene typu Flat-Bottom sa používajú ma drezúru a rýchlostné disciplíny. Nohy Jazdca sa zasúvajú po majširšiu   časť chodidla.


CHRÁNIČE

Chrániče sa dávajú koňom na nohy aby sa zabránilo urázu, oškretiu alebo odreninám.

 
TOPlist