Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 18.01.2011 19:19:05 

Besy a Ervín

Kone a niečo a nich:)
STOP TÝRANIU KONÍ
ˇKone sú pochopitelne športovne založené a vďaka ním máme potešenie s jazdenia a športu okolo nich. Pre kone, ale ten šport tak krásný nieje... Kone za nič nemôžu, ale my ÁNO! Napravme to... Neuzdite svoje  alebo cudzie kone ostrými udidlami, nebičujte je, keď im niečo nejde, alebo keď sa niečoho boja, prečítajte si niečo o vzájomnej(prirodzenaj) komunikácii, kone Vám za to budú vďačné. DAJTE SI TO PROSÍM NA VAŠE STRÁNKY A BLOGY!
 
 
 
 Horsemanship
Horsemanship je prirodzená komunikácia medzi koňom a človekom so zámerom,aby kôň dôveroval človeku a aby ho uznal.
 
1.Obidve oči

Je to základ HORSEMANSHIPU.Bez obidvoch očí nebudete nikde!!!Kôň si neuvedomí,že on je ten druhý a neuzná vás za svojho pána,takže je zbytočné robiť ostatné cviky!Vezmete si bič do ruky a koňovy ukažete rukou smer kade chcete aby išiel a vyvíjate naňho tlak aby tam išiel.Keď chcete aby šiel doľava,ľavou rukou ukážete smer a v pravej ruke držíte bič ktorým vyvíjate naňho tlak aby do ľava šiel.Po celý čas mu útočíte na predné nohy,tak to je aj v prírode že šelmy útočia na predné nohy.A vy ste tá šelma!Keď kôň behá okolo vás tempom akým chcete,prestanete vyvíjať tlak,aby vedel,že to robí dobre.Ak chcete zmenu smeru,koňa predbehnete a vyvíjate tlak na opačnú stranu.Otáča sa do vonku kruhu.Keď budete spokojný s jeho prácou na kruhu,spýtate sa ho,či bude radšej s vami,alebo bude pracovať.Čiže mu dávate slobodný výber.Prestanete vyvíjať tlak,cúvnete si zopár krokov a pozriete sa mu na zadok.Ak sa celá hlava obráti ku vám,znamená to,že kôň bude radšej s vami ako bez vás a že ste ten prvý.Zo začiatku to stačí,ale potom by kôň mal chodiť až k vám na kruh.Bič odhodíte,koňa vyhladkáte po celom tele a skúsite sa pohnúť.Ak pôjde s vami,znamená to,že tú svoju pauzu bude radšej tráviť s vami ako pracovať.Ak nepôjde alebo nezastaví keď budete chcieť vy,znamená to,že si vybral prácu!Tak ho odoženiete znova a tentokrát mu to behanie znepríjemníte aby ste mu ukázali že je lepšie pauzu tráviť s vami ako behať.Najlepšie ho je dať do cvalu a neustále mu meniť smer aby sa musel obracať a pod.
Čo robiť ak...? Ak je to lôň tvdohlavý a vodca stáda,bude to o niečo ťahšie.Niekedy asi prejaví nechuť spolupracovať.Ustupuje,zastavuje,stavia sa na zadné,vykopáva.Kľudne ho nechajte stavať sa na zadné či vykopávať,ale musí robiť to čo od neho chcete vy! ostatné nie je podstatné.Ak sa otočí na vás a rozbehne sa po vás alebo vás bude chcieť kopnúť,nenechajte ho vyhrať ale ukážte že sa nebojíte a bičom mu plesknite po nohách alebo po chrbáte alebo po zadku,kam sa trafíte.A trvajte na svojom dokým vám obidve oči neukáže!
 
2.Otáčanie okolo predku a zadku

Keď s koňom so zeme ešte len začínate pracovať,pripnite si ho na dlhšiu lonžku.Hlavu mu nechajte povolenú a chyťte si koniec lonžky.Najprv sa mu postavte ku hlave čelom k zadku a veľkým oblukom okolo neho mierte na zadok.Dívajte sa mu naňho mierne zboku čo znamená,že chcete aby schoval zadok.Ak to nepôjde,začnite krútiť koncom lonžky alebo ho mierne capnite.Ak nezabiere ani to a pôjde zadkom do vás,pritiahnite mu hlavu k sebe a už to pôjde.Stále mu na ten zadok útočte a keď prestanete,schová zadok a budete mu vidieť obidve oči:) ...postupne zjemňovať....otáčanie okolo predku sa robí tak,že sa postavíte cca tak do stredu jeho krku čelom k hlave.Hlava má byť povolená a niekde v strede si lonžku chyťte rukou a priložte ju na krk a držte ju tam.Do druhejj ruky si chytíte koniec a vyvíjate tlak na jeho krk aj hlavu..na začiatok aj tým,že točíte lonžkou pri jeho hlave.Mal by sa začať otáčať okolo svojho predku,čiže zadok stojí a predok sa hýbe.Keď zastavíte,má zastaviť aj kôň...postupne zjemňovať..

3.Cúvanie a ustupovanie

Pri cúvaní sa postavíte asi 1,5 metra pred koňa s voľnou lonžkou.Začnete pomaly lonžkou kývať.Ak kôň nič nespraví,začnite pridávať tlak a ak stále nič,môžete tou lonžkou mykať úplne surovo.Ak spraví aspoň jeden krok dozadu,tlak okamžite povoľte.Potom zase a zase.Na začiatok stačí len 1 alebo 2 kroky a koňa si hneď idete vyhladkať.Pri pokročilejšiom mu nechajte urobiť viac krokou a potom si ho miernym tlakom pritiahnite k sebe.Až potom ho vyhladkajte.Pri ustupovaní musíte s koňom prísť ku plotu kruhovky jeho hlavou.Telo rovno.Hlavu mu necháte voľnú,koniec ložnky si chytíte do ruky a postavíte sa k jeho chrbátu čelom.Lonžkou začnete točiť a útočíte mu na chrbát.Ak sa nehýbe,môžete ho po chrbe koncom lonžky capnúť,ak sa nehýbe a otáča k vám hlavu alebo zadok,capnite mu tam...ak sa hýbať začne ale hlava ide ku vám alebo zadok,začnite útočiť na tú časť aby kôň ustupoval rovno.Ak spraví aspoň 2 kroky úplne správne,prestaňte vyvíjať tlak a vyhladkajte ho.Tiež zjemňovať!
 
 
4.Tlak

Podvoľovanie tlaku je jedna z dôležitých vecí aj zo sedla a pri vodení.Najprv môžete spraviť podvoľovanie tlaku na krk.Oboma rukami mu chytíte na dvoch miestach krk (pri začiatku a pri konci krku)..stlačíte a držíte..počkáte,kým kôň nedá hlavu dole aspoň troška.Potom tlak povolíte a vyhladkáte ho.Tlak na nohy sa robí tak že: Postavíte sa čelom k predným nohám.Hlavu necháte povolenú a lonžku dáte cez jednu prednú nohu...Držíte ju z oboch strán a hlavu nechávate s tále voľnú..Potiahnete a kôň by mal zdvihúť nohu.Potom držíte až dokým nespraví krok (mierny skok alebo pohup) ku vám.Prestanete vyvíjať tlak a vyhladkáte.Ak do predu nejde,mierne ho potiahnite za hlavu.To isté aj zboku..Postavíte sa čelom z boku k prednej nohe a kôň musí spraviť krok do boku.Na zadné nohy to je len na uvoľnenie,čiže aby vám kôň nohy nevysmykával.
 
 
5: ...

Ani neviem ako sa to dá presne nazvať.Prehodíte lonžku cez krk,cez chrbát a cez zadok (aby lonžka bola na opačnej strane ako vy)...stojíte čelom z boku ku chrbtu a potiahnete lonžkou.Kôň by sa mal otočiť zadkom aj celý až smerom ku vám,aby sa z lonžky odmotal.Tento cvik sa robí preto,lebo niektoré kone neznesú,keď je za nimi človek a oni sa musia otáčať do opačnej strany.


6.Posielanie koňa na kruh

Niečo podobné ako obidve oči,akurát že na menšom kruhu.Vyšlete koňa rukou a točením lonžky do kruhu do strany do ktorej chcete.Môže ísť hocijakých chodom.Zmeníte smer tak,že koňa pritiahnete aby sa otočil k vám a tlak vyvíjate na opačnu stranu.Zavoláte si ho tak,že ho pritiahnete k sebe a pozriete sa mu na zadok,ako pri otáčaní okolo zadku.
 
 
7.Priateľská hra

Jedna z hier z parelliho výcviku.Kôň má voľnú hlavu a koniec lonžky mu hádžete na krk,na chrbát,na zadok,cez nohy a on sa nemá pohnúť.Keď sa pohne,prestanete a ukľudníte ho.Robte to v rovnakom ritme a opakovanosti aby kôň vedel čo ho čaká a aby si uvedomil,že sa nemusí báť.

8.Uvoľnenie chrbta

Koňovy chytíte hlavu kúsok pod okom a stojíte pri ňom bokom a troška viac za kohútikom.Hlavu sa mu snažíte pritiahnuť čo najviac ku chrbtu,tak sa mu uvoľnujú svaly na chrbte a pri jazde ich nemá stuhnuté a nebolí ho chrbáť.Ak začne kôň pri tom vymýšlať,že ho to bolí,chyťte mu chvosť a snažte sa mu dať hlavu ku chvostu! (na fotke to nieje!)
 
 
9.Rytmus

Koňa pošlete na kruh presne tak ako v obidvoch očiach a musí ísť neustále tým chodom,čo chcete vy,najlepšie je klus alebo cval.Ak prejde do iného chodu,začnite vyvíjať tlak aby sa vrátil opäť do chodu aký chcete vy..zavoláte si ho do stredu ako pri obidvoch očiach.

 
 
 ♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥
Horsemanship robím veľmi rada a dúfam že sa to raz naučím úplne poriadne:) Je to super,keď máte s koňom super vzťah.Všetky cviky pomaly zjemňujte napr. že pri obidvoch očiach nebudete používať bič ale len ruku a hlasové povely,alebo pri otáčaní okolo predku a zadku nebudete potrebovať lonžu pri cúvaní len na jemné miknutie.A nezabudnite všetko prenášať aj do sedla.Hneď ako po čase spravíte nejaký cvik,sadnite na ,,holého koňa" a vyskúšajte si to z neho.Po čase si to kôň dá do hromady a bude vedieť čo po ňom chcete...ale od začiatku na to treba véééľa práce :) ♥ (fotky budú aj ako pracujem ja,ale ešte niesú)
♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥
Prínos M.Robertsa a P.Parelliho pre psychoterapeutické jazdenie
Ľuďom, ktorí pracujú s koňmi, jazdcom a chovateľom koní, dve mená v záhlaví mojej prednášky istotne nie sú neznáme. 

Monty Roberts sa narodil 14.mája.1935 v Salinas, Kalifornia v USA v rodine trénera koní. Jeho otec i matka sa živili "krotením" koní. a trénovaním jazdcov. Mal v sebe indiánsku krv. Jeho stará matka bola Cherokee indiánka. Už ako dieťaťu sa mu nepáčili kruté metódy "krotenia", ktoré použival jeho otec (a ktoré vidíme dodnes v najrôznejších modifikáciách po celom svete, vrátane strednej Euróy). Mladý Monty ako štvorročný v r. 1939 vyhral svoje prvé preteky vo westernovom jazdení. Ako adolescent zarábal otcovi pekné peniaze keď fungoval ako kaskadér a dablér známych filmových hviezd. V r.1949 ako 14 ročný pri chytaní mustangov v Montane. Pozoroval ich život a vzájomnú komunikáciu v stáde. Všímal si reč tela, ktorou jednotliví členovia stáda spolu vzájomne komunikovali. Zistil že namiesto biča postačí vhodne usmernený pohľad a poloha tela. Keď sa potom pokúsil využiť tieto pozorovania pri svojej práci s koňmi zistil že nemusí používať pri obsadaní mustangov násilie a že rádovo skrátil čas potrebný k ich obsadnutiu. Keď sa neskôr živil ako profesionálny jazdec a tréner koní zdokonaľoval svoj systém prirodzenej komunikácie s koňmi a v súčasnosti sa živí jeho predvádzaním. 

Monty Roberts sa stal známym ako profesionálny westernový jazdec, tréner dostihových koní ... Ale slávnym v pravom slova zmysel sa stal až po predvedení svojej metódy na britskom kráľovskom dvore a po vyjdení jeho knihy Muž ktorý načúva koňom. Neskôr sa ukázalo že skutočnosti, ktoré v tomto bestselleri uvádza sú viac ako prifarbené a to dalo podnet viacerým súdnym sporom s ľuďmi, ktorí sa cítili poškodení jeho nepravdivo líčenými okolnosťami a udalosťami v tejto knižke. Od týchto nechutností môžeme kľudne abstrahovať, keďže podstata jeho metódy funguje po celom svete.

Treba konštatovať, že nebol jediný, ktorý sa snažil nájsť humánne spôsoby zaobchádzania s koňom. Aj v minulosti sa vyskytovali jednotlivci, ktorí už či intuitívne, alebo vedome dokázali s koňmi komunikovať ako s partnermi. Doba však nebola zrelá a verejnosť ich vnímala ako kúzelníkov, zariekavačov koní. Predstavovali akési púťové atrakcie a ich osudom bola tragická osamelosť. Koniec dvadsiateho storočia s rozvojom etológie, s humanizáciou civilizovaného života, s ekologickými hnutiami, so zvyšovaním senzilbility verejnosti k právam zvierat, s rozvojom médií a medializácie, predstavoval vhodnú živnú pôdu na rozšírenie myšlienok nenásilného zaobchádzania so zvieratami. V tejto súvislosti by sa azda dalo spomenúť aj viacero mien, napr. meno Ray Hunta, ktorého metóda však nie je použiteľná bez jeho geniálneho koňa Barryho, pomocou ktorého sa vlastne dostával na kobylku mladým remontám, alebo pokazeným koňom.

O Pattovi Parellimu ako o osobe viem menej ako o Monty Robertsovi, lebo v knihe, ktorú napísal je o ňom toho povedané veľmi málo. Naopak o jeho systéme je v tejto knižke podstatne viacej ako v Robertsovom bestselleri. Pat Parelli však poznal väčšinu svojich predchodcov a výsledky ich práce. Sám skompiloval, odskúšal a medializoval úplný, ucelený, komplexný a flexibilný systém, ktorý sa dá použiť na drvivú väčšinu koní, pri ktorom vystupuje jazdec ako partner zastávajúci funkciu alfa jedinca v skupine. Jeho zásluhu vidím práve v kompilácii znalostí, vytvorení systému a v neposlednom rade v ich medializácii a marketingu. Tým že vedel svoj systém predať mnohým ľuďom, zaslúžil sa o jeho rozšírenie. Jeho vystúpenia a kurzy, ktoré sú fascinujúce, veľmi názorné, inštruktívne a aj drahé, vzbudzujú neustály záujem koniarov po celom svete. Odmieta používať termín jazdectvo a jazdenie. Hovorí že slovo horse - man - ship - ktoré zásadne píše s pomlčkami medzi časťami slova, vystihuje to, o čo mu ide. Vzťah človeka a koňa a schopnosť človeka s koňom zaobchádzať. Od základu mení spôsob pristupovania ku końovi. Jeden príklad za všetky. Kým v normálnom koniarstve jazdec dovolí koňovi bežať a potom sa ho snaží prinútitť k zastaveniu, v natural horse - man - ship-e jazdec núti koňa bežať a potom mu dovolí zastať.

V našom psychoterapeutickom systéme začleňujeme na samom začiatku ukážku tzv. napojenia koňa podľa M.Robertsa. Spočíva v tom, že terapeut, alebo hipológ nechajú koňa voľne sa pohybovať po okrúhlej ohrade. Nútia ho do pohybu okolo ohrady, kým nezačne vysielať signály podriadenosti - v poradí - fixovanie ucha na hipológa, prežúvanie, vyplazovanie jazyka a znižovanie hlavy až po zem. Potom prestane hipológ vyvíjať na neho nátlak (kolmé postavenie na jeho telo, pohľad na hlavu), natočí sa v uhle 45o k jeho dlhej ose, prestane sa na neho pozerať) a kôň spravidla príde za hipológom a začne ho nasledovať po ohrade aj mimo nej. Toto napojenie je ukážkou reči tela a obyčajne vyvolá silné emócie.

Potom keď sa oboznámia klienti s prostredím, začnú sa hrať - každý so svojim koňom, ktorého si vylosovali - podľa Parelliho metódy. Zistenie že stačí ich sila sústredenia a dodržiavanie postupu, ktorý im terapeut vysvetlí na to aby kôň ochotne nechal so sebou manipulovať je obyčajne veľmi povzbudivé a odstraňuje počiatočnú úzkosť. Základné pravidlá - vyvíjanie nátlaku od nuly, okamžité odmeňovnie za správnu reakciu kľudom, ich využívanie v tzv. laterálnom lonžovaní potom uplatňujú v kroku v sedle. Objav, že to čo fungovalo na zemi funguje aj v sedle, je významným posilnením sebadôvery u pacientov s rozličnými psychiatrickými diagnózami. Pri zvládaní základných gymnastických zručností pri udržaní sa v sedle sú pacienti pri použití našej metódy odkázaní na vzájomnú pomoc. To ich vedie k zodpovednosti za druhého, k vzájomnému poskytovaniu a prijímaniu pomocnej ruky. Tým že viac - menej získajú akú takú istotu v sedle a môžu sa zúčastniť spoločnej vychádzky v prírode sú zasa odmeňovaní vo svojich očakávniach.

Iste sa dá robiť psychoterapeutické jazdenia aj bez začlenenia metód Robertsa a Parelliho a mnohí ho tak robia. Pre nás však znamená začlenenie týchto postupov do psychoterapeutickéhého jazdenia ďalšiu techniku, ktorá umožňuje pozitívne ovplyvňovať pacientovu psychopatológiu.

Záver:
Aj keď som detailne nepopísal v čom spočívajú metódy Monty Robertsa a Pata Parelliho, dúfam, že som naznačil ich filozofiu. Záverom treba azda zdôrazniť, že ide o základnú zmenu prístupu. Koňa si jazdec, či cvičiteľ síce podrobuje, ale nie ako otrokár, ale ako partner. Snaží sa vojsť do jeho sveta ako člen jeho stáda a presvedčiť koňa že je alfa jedincom v jeho "stáde". Tak sa potom kôň podrobuje, viac - menej dobrovoľne, čo umožňuje aj pacientom, či klientom aplikovať toleranciu k odlišnostiam správania sa iného živočíšneho druhu a ich využívanie aj v praktickom živote. Od trpezlivosti, dôslednosti až po boj proti xenofóbii. 
Monty Roberts a Pat Parelli patria k plejáde trénerov koní, ktorí odmietajú brutálne výcvikové metódy, používané pri práci s koňmi a sú reprezentantmi tzv. prirodzeného prístupu. Znamená to skvalitnenie medzidruhovej komunikácie a snahu o porozumenie koňom ako svojskému živočíšnemu druhu. Ich metodické postupy sa ukazujú ako veľmi prínosné, keď sú začlenené do metodiky psychoterapeutického jazdenia. Klienti sa učia s koňmi komunikovať najprv na zemi v adaptačnej fáze a potom používať ten istý komunikačný kód pri práci s koňom zo sedla. Napomáha to prelomeniu bariéry strachu a úzkosti, ktoré obyčajne začiatky tejto práce sprevádzajú.

Parelliho hry
Existuje 7 parelliho her, které můžete s vaším koníkem hrát. Je to jakási přirozená komunikace s koněm, v které
se upevňuje důvěra a respekt. Parelliho hry můžete hrát s jakýmkoliv koníkem;)

1.Přátelská hra - jde v první řadě o to ukázat koni, že mu nechceš ublížit, i když bys mohl. Místo prostého hlazení
a klidného zacházení ho musíš seznámit se situacemi, které by ho mohli vystrašit, ale ty mu musíš dokázat,
že mu nehrozí žádné nebezpečí. Můžeme koníka drbat libovolným předmětem po celém těle(mapř. plastikovým sáčkem, bičíkem..),
omotávat mu lano kolem nohou a přehazovat ho přes hřbet,hlavu a nebo kolem koníka poskakujem:) Důležité však je všechny
tyto pohyby dělat v určitém rytmu, aby koník věděl, co bude následovat.

2.Dikobrazí hra - Hra na dikobraza učí koně podléhat tlaku. Většina lidí to hned zkouší silou, ale my bychom
ho chtěli naučit stálému tlaku, takže se kůň naučí tomuto tlaku odolat tím, že sám ustoupí. Ubezpeč koně, že tlak
pomine, když opravdu ustoupí. Když koník tento princip pochopí, budete se divit, jak lehce se dá ovládat:)

3.Řídící hra - Tato hra se hraje po dikobrazí hře, protože kůň se nejdřív musí naučit podléhat fyzickému
tlaku, než podlehne tlaku duševnímu. Je to hra na návrhy a sliby. Pokud kůň nenásleduje tvé návrhy, slíbíš mu
důsledky - narazí na tvůj fyzický tlak, tedy na vlnící se lano, zvednutý bič nebo napřaženou ruku, avšak se nepokoušíš koně uhodit.

4.Jo-jo hra - Jo-jo hra přinese vyváženost do tvého vztahu mezi koněm. Začni kmitat lanem, aby tvůj koník couvnul. Nejdříve
začni lehce, postupně přidávej na intenzitě až třeses s ohlávkou a pro koně se to stává nepříjemné. Pokud se kůň pokusí
zbavit tohoto nepříjemného pocitu tím, že couvne, přestaň okamžitě s kmitáním lana a dej mu znát, že to udělal správně.

5.Hra na kruh - Je to stejným způsobem duševní jako fyzické cvičení. Kůň se při něm naučí, že jeho prací je
udržovat krok tak dlouho, dokud mu neřeknete něco jiného. Tajemství spočívá v tom, nechat koně zcela v klidu, dokud dělá to, co po
něm chceme. Pokud sám od sebe něco změní, něco proti tomu podnikneme.

6.Hra do stran - Pokud jste to doposud nikdy nedělali, pošlete do strany nejdříve jeho hlavu, potom zadek, potom opět hlavu,
zase zadek az dosáhnete stejnoměrného pohybu a kůň jde do celé strany. Nebude dlouho trvat a koník pochopí a dobrovolně se bude
pohybivat do stran.

7.Prostorová hra - Koně mají od přírody strach z prostoru, a proto nenávidí úzké a uzavřené prostory. Prostorová hra jim
umožní být z tohoto pohledu uvolněnější a odvážnější. Postavte se blízko stěny, pro začátek asi 4m a vyzvěte koníka, aby tímto prostorem
prošel. Potom prostor krok za krokem zužujeme, zatímco kůň získává víc a víc důvěry v toto cvičení. Nakonec skončíte asi u 90cm,
což odpovídá asi šířce koňského zadku.

 
 VIDEA
 
 
 
 
 
 
 
 
 

  
 
 
 
 
  
 
TOPlist